Nie trzeba już dziś posiadać telewizora, aby móc oglądać filmy i seriale. Równie dobrze można wykorzystać w tym celu platformy VOD. W artykule wskazujemy, co to jest i jak uzyskać do nich dostęp. Podpowiadamy również, w jaki sposób zwiększyć komfort oglądania, przekazując obraz na duży ekran telewizora. Odpowiadamy ponadto na pytanie, czy korzystanie z serwisów VOD jest legalne.

Czym charakteryzuje się VOD? 

VOD to usługa, którą zwykle opisuje się jako „video na żądanie” lub „video na życzenie”. Użytkownik sam zatem wybiera, jaki film chce oglądać i w jakim terminie. Nie musi w żadnym stopniu dostosowywać się do narzucanej mu odgórnie ramówki. Unika nieprzyjemnej sytuacji, kiedy z powodu braku czasu i innych obowiązków nie może obejrzeć długo wyczekiwanego filmu czy odcinka swojego ulubionego serialu. Transmisja odbywa się w technologii strumieniowej, z wykorzystaniem łącza internetowego. Wyświetlamy zatem film, który jest dostępny na serwerze danej platformy. Możemy w dowolnym momencie go przewijać, wstrzymywać, a następnie wznawiać.  

Jak oglądać materiały w serwisach VOD? 

Aby wyświetlać na platformie VOD filmy i seriale, należy uzyskać unikalny kod. Jego wykorzystanie pozwala otrzymać jednorazowy dostęp do wybranego materiału – zwykle na 12 godzin, 24 godziny lub 48 godzin. Zasady działania serwisów „video na życzenie” są więc zbliżone do tradycyjnych wypożyczalni VOD. Za kod dostępu można zapłacić w wygodny sposób, np. kartą czy posługując się systemem szybkich płatności elektronicznych. Jeżeli zamierzamy często korzystać z serwisu VOD, warto wtedy rozważyć możliwość wykupienia abonamentu. Pozwala to wybierać spośród wielu filmów i seriali, zamieszczonych w bazie danej platformy. 

Aby szybko odszukać interesujący nas film, najlepiej skorzystać z wyszukiwarki udostępnianej przez wybraną platformę. W tym celu należy wpisać np. tytuł produkcji, aktora, reżysera czy scenarzystę. Materiały można również przeglądać według kategorii.  

Wyświetlanie materiałów jest możliwe bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, a także przy użyciu pobranej wcześniej aplikacji współpracującej z platformą VOD. Seriale i filmy będzie można oglądać w wysokiej jakości pod warunkiem, że posiadamy szybkie oraz stabilne łącze internetowe, np. światłowodowe. W przeciwnym razie nagranie może się zacinań, długo wczytywać lub pozostawiać sporo do życzenia pod względem ostrości obrazu czy czystości dźwięku. Spore znaczenie odgrywają również parametry podzespołów komputera, takich jak zwłaszcza karta graficzna i dźwiękowa, pamięć RAM oraz procesor. 

Co zrobić, aby podnieść komfort oglądania filmów? 

Oglądanie filmów na platformie VOD będzie znacznie wygodniejsze, jeżeli skorzystamy z opcji zablokowania reklam. Taką możliwość zapewniają niektóre serwisy, wśród których znajduje się m.in. IPLA. Domowy seans filmowy okaże się przyjemną rozrywką także wtedy, gdy zdecydujemy się przenieść obraz na duży ekran. W tym celu należy podłączyć komputer, tableta czy smartfona do telewizora. Można zrobić to zarówno w sposób przewodowy, jak i bezprzewodowy. Najłatwiejsze zadanie mają posiadacze telewizorów Smart TV, wyposażonych w technologię Wi-Fi Direct. Użytkownicy starszych odbiorników telewizyjnych mogą natomiast posłużyć się kablem HDMI, przejściówką lub przystawką telewizyjną. 

Czy korzystanie z platform VOD jest legalne? 

Oglądanie filmów w serwisach VOD nie zawsze jest legalne i bezpieczne. Bezprawnie działające platformy często próbują nakłonić użytkowników do pobrania szkodliwego oprogramowania lub uruchomienia płatnej subskrypcji SMS. Narażamy się wtedy na utratę pieniędzy oraz problemy z prawem. Jeżeli uda nam się odtworzyć film z takiego źródła, to najczęściej jego jakość będzie pozostawiać sporo do życzenia. 

Dlatego warto korzystać jedynie ze sprawdzonych, działających od długiego czasu platform VOD. Zalicza się do nich np. serwis IPLA, należący do Cyfrowego Polsatu. Możemy być wówczas pewni, że w usłudze VOD filmy i seriale oglądamy całkowicie legalnie, a ich jakość będzie nienaganna.