Duża liczba osób w dalszym ciągu narzeka, iż prognoza pogody się nie sprawdza – dotyczy to w szczególności prognoz przygotowywanych z kilkunastodniowym wyprzedzeniem. Mimo tego, prognozy długoterminowe w chwili obecnej cieszą się największą popularnością. W dzisiejszym artykule wymieniamy najważniejsze rodzaje prognoz oraz odpowiadamy, jakie czynniki bierze się pod uwagę przy ich opracowywaniu. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Rodzaje prognoz pogody

Prognoza pogoda może mieć rozmaite formy. Najczęściej dzieli się je ze względu na liczbę dni, w których prognozuje się przewidywane temperatury oraz zachmurzenie. Prognozy pogody dzielimy zatem na:

  • prognoza pogody “na teraz” – rodzaj prognozy pogody, który obejmuje maksymalnie najbliższe 6 godzin,
  • prognoza pogody krótkoterminowa – typ prognozy pogody, który obejmuje okres trzech najbliższych dni,
  • prognoza pogody średnioterminowa – rodzaj prognozy pogody, który obejmuje okres od 5 do 7 dni,
  • prognoza pogody długoterminowa – prognoza pogody, która może obejmować nawet 30 najbliższych dni.

W Polsce bardzo szybko rośnie popularność długoterminowych prognoz pogody. Z czego to wynika? Ludzie lubią po prostu wiedzieć, co ich spotka w pogodzie w najbliższych dniach. Dzięki temu mogą zaplanować rodzinne wyjazdy bądź spotkania z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Zaawansowane technologie, które bierze się pod uwagę przy opracowywaniu prognoz pogody, dają dużą pewność, iż prezentowane prognozy będą pokrywały się ze stanem faktycznym.